На пазар за имот
Имотният пазар у нас се разраства, отчитат експертите. Банкерите пък съобщават за бум на ипотечните кредити за покупка на жилище. Проучване на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ) сочи, че над 60% от жителите на София се притесняват от възможни проблеми при сделки с недвижими имоти. Едни от основните притеснения на гражданите са множеството фалшиви обяви и некомпетентните брокери, съобщава платформата Активни потребители.
За да информира по-добре гражданите относно пазара, НСНИ организира на 30 септември в културното пространство на Централни хали специално събитие „Имотите на София“, на което всеки може да получи отговор на някои от следните въпроси: какво може да изисквате от вашия брокер, кой, кога и как гарантира безпроблемната документация по дадена сделка и др. Водещи в сферата на сделките с недвижими имоти специалисти, напълно доброволно и безплатно ще се постараят да отговорят на въпросите, зададени им от посетителите на събитието, свързани с различни техни казуси, проблеми, с които са се сблъскали, или съвет, от който имат нужда.
Казус
Потребителка от София ни сподели нейния случай. При търсене и покупка на имот се свързва с брокер, който от години работи на софийския пазар и се рекламира с десетки успешни сделки. В процеса на работата нашата читателка установява, че той е брокер „на черно“ – няма регистрация, не плаща данъци, получава процента от сделката „на ръка“. Дори нещо повече. В един момент той й съобщава, че има проверка и иска от клиентката си да заяви пред контролните органи, че услугата му е „на приятелски начала“ и не е получавал от нея процент от покупната цена.
Експертите от сдружението са на мнение, че няма начин пазарът у нас да се саморегулира. Ако имаше, през изминалите вече повече от 30 години свободен пазар на имоти у нас, този процес щеше да се е случил. Или поне да е започнал.
Тревожното е, че държавата в лицето на политиците, през годините сякаш не забелязва проблемите в сферата на сделките с недвижими имоти, видими за всички останали граждани. Не е достатъчно и спазването на приетия от НСНИ Етичен кодекс и работата на Комисията към него по професионална етика, за да се гарантират определени етични правила.
В помощ на хората, на които им предстои покупка или продажба на имот и които са преценили, че ще имат съдействие от професионалист, е създаден регистър на брокерите, в който можете да потърсите коректен брокер. Следва да се направи и уговорката, че под „коректен брокер“ в НСНИ го определят като човек с нужната професионална подготовка, знания и умения в сферата на недвижимите имоти, но и човек, който спазва в ежедневието си, в своята бизнес практика ясни етични правила както по отношение на клиентите си, така и по отношение на колегите, с които ще си сътрудничи или с които се конкурира на пазара. И съветват: „От всяко лице, на което плащате като клиент за определена услуга, следва да изисквате тя да бъде извършена професионално, коректно и в договорения срок. Брокерът или консултантът в сферата на недвижимите имоти не прави изключение от това правило. Към настоящия момент в Професионалния регистър има 405 активни профила на агенции и брокери.
Документите по сделките
За документацията по дадена сделка отговорността е делегирана от държавата на нотариусите. В Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) е посочено, че нотариусът е „..лице (юрист), на което държавата възлага извършването на предвидените в законодателството нотариални действия. Той е съдебно лице, което удостоверява с подпис и печат истинността на юридически актове и документи“. Дори и някой брокер да има юридическо образование и солиден опит, това не му дава право да изземва компетентността и функциите на нотариуса. Последното решение винаги е на дадения нотариус.
„По студиата в роля на гадатели може да видите много „специалисти“, подхвърлящи на аудиторията една или друга „прогноза“ – заявяват от сдружението. Дори макроикономистите се затрудняват понастоящем да прогнозират какво ще се случи, ако влезем или не влезем в еврозоната, ако влезем или не влезем в Шенгенското пространство, ако се запазят или се вдигнат лихвените проценти по ипотечните кредити, ако военните конфликти се решат мирно в краткосрочен план или пък се задълбочат. Неизвестностите са много, затова и прогнози е некоректно да се правят. Не очакваме някакви драматични катаклизми на имотния пазар у нас до края на тази и през следващата година“.